Sprint naar content
vo

Voor decanen en docenten

Fontys ondersteunt decanen en docenten in het vo en mbo met actuele informatie, samenwerking en gerichte activiteiten, zodat zij de leerlingen beter kunnen begeleiden bij hun studiekeuze en overstap naar het hbo. Daarnaast denken we graag mee over nieuwe kansen om de aansluiting te verbeteren en werken we samen in netwerken.

Activiteiten voor decanen en docenten

Onze docenten krijgen te maken met studenten uit diverse vooropleidingen. De meeste studenten stromen in vanuit het voortgezet onderwijs, met hun eigen onderwijscultuur en -praktijk. Om de overgang tussen vo en hbo te verbeteren, en om elkaar beter te leren kennen en van elkaar te leren, organiseert de Fontys Junior Academie meeloopochtenden voor hbo-docenten op locatie bij een vo of mbo school*. 

Is jouw school geïnteresseerd in het ontvangen van hbo-docenten? Neem dan contact met ons op via dit formulier. 

Aanmelden ontvangen Fontys docenten

*De datum en invulling van de meeloopochtend worden in overleg afgestemd. 

Benieuwd hoe het er tegenwoordig aan toe gaat in het hbo? Veel leerlingen uit het voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs lopen al enthousiast mee om kennis te maken met hun mogelijke vervolgopleiding. Maar wanneer heb jij als docent voor het laatst zelf een hogeschool van binnen gezien? En wat is er inmiddels allemaal veranderd? 

De Fontys Junior Academie nodigt je graag uit voor een inspirerende meeloopochtend speciaal voor vo- en mbo-docenten. Je bent welkom op onze locaties in Eindhoven (Economie & Communicatie, Educatie, Mens & Gezondheid/Paramedisch of Techniek) en Venlo. Zo ontdek je uit eerste hand hoe ons onderwijs eruitziet en hoe wij toekomstige studenten voorbereiden op hun studie en toekomst. 

Wat kun je verwachten? 

We starten de ochtend gezamenlijk met een plenaire sessie waarin je een korte introductie krijgt over de opleidingen én over het verloop van het programma. Daarna duik je het onderwijs in en sluit je aan bij verschillende activiteiten, zoals:

  • hoorcolleges

  • werkcolleges

  • practica

  • tutorgesprekken

Je ervaart zo direct hoe onze studenten leren, samenwerken en begeleid worden. We sluiten de ochtend af met een informele lunch, waarbij je in gesprek kunt gaan met onze docenten en al je vragen kunt stellen. 

* Per datum bezoek je één locatie naar keuze. 

Aanmelden voor meeloopochtend voor vo- en mbo-docenten

Het hbo verschilt in veel opzichten van het voortgezet onderwijs: studenten leren in authentieke, multidisciplinaire leeromgevingen aan praktijkvraagstukken. Ze leren daarbij
keuzes maken en verantwoordelijkheid nemen voor hun eigen leerproces. Tegelijkertijd zien we dat ook binnen het vo steeds meer ruimte is voor praktijkgericht, vakoverstijgend onderwijs. Deze ontwikkelingen bieden kansen om de aansluiting vo-hbo te verbeteren. Vanuit het Fontysteam Onderwijs en Innovatie bieden we daarom workshops aan voor docenten en mentoren waarin we inzoomen op thema’s rondom talentgericht onderwijs zoals 'omgaan met ruimte en vrijheid', kwaliteitsbewustzijn, het toetsen van grote eenheden en het begeleiden van groepswerk.  

In overleg bepalen we welk thema het beste aansluit bij jullie vraagstuk en/of behoefte. 

Voor wie:  

  • Docenten en mentoren die een rol hebben binnen praktijkgerichte vakken zoals Havo-P, het profielwerkstuk en projectonderwijs 
  • Docenten, mentoren en decanen die leerlingen willen voorbereiden op de overstap naar het hbo. 

Praktisch

  • Datum: bepalen we in overleg, voorkeursdata doorgeven in het aanmeldformulier 
  • Locatie: locatie Fontys of eigen locatie
  • Duur: afhankelijk van groepsgrootte en thema.
Aanmelden workshop

      Sparren met je collega's uit het vo, mbo en hbo over een actueel thema; dat mag je niet missen! De Fontys Junior Academie geeft met trots vervolg aan de bijeenkomsten m.b.t. aansluiting met vo en mbo. Vanuit Fontys zijn hierin vertegenwoordigd: de 4 domeinen in Eindhoven (Economie & Communicatie, Educatie, Mens & Gezondheid/Paramedisch en Techniek), Fontys Venlo en Educatie Sittard. Thema's van de bijeenkomsten worden later in het jaar gedeeld. 

      Meld je aan en zet de datum in je agenda. Het programma duurt een halve dag en sluit af met een gezamenlijke lunch. 

      Meld je aan voor een themabijeenkomst

      Heb je een andere hulpvraag die je graag eens zou willen voorleggen? We denken graag met je mee over het inzetten van docenten en studenten op jouw school, voor bijvoorbeeld een gastles, workshop, jurering, etc. Ook voor specifieke hulpvragen op het gebied van Economie & communicatie, Educatie, Mens & Gezondheid/Paramedisch of Techniek kun je bij ons terecht. 

      Stel jouw hulpvraag

      Leerlingen begeleiden bij een soepele overgang naar het hbo vraagt om kennisuitwisseling en bewustwording aan beide kanten van de poort. We denken daarom graag mee over de invulling van een studiedag of professionaliseringsbehoefte rondom de aansluiting vo-hbo gericht op docenten en/of mentoren. Denk hierbij aan thema’s zoals leerling-studentwelzijn, een doorlopende leerlijn in basisvaardigheden of docentuitwisseling binnen het vakgebied. 

      Neem contact op via mail

      Samenwerken en netwerken

      Onderwijsprogramma's binnen het vo, zoals Havo-P, LOB en het profielwerkstuk lenen zich bij uitstek om samen te werken aan studiekeuze-oriëntatie, realistische verwachtingen over het hbo en doorlopende leerlijnen in vaardigheden. Ook vakinhoudelijke projecten kunnen hier een belangrijke rol in spelen, zoals het vakgebied educatie, techniek, economie of zorg. 

      Centraal in al onze aansluitingsactiviteiten voor leerlingen staat de realistische hbo-ervaring. Als Fontys Aansluiting hebben we veel ervaring in het bieden van maatwerk en een groot netwerk.

      We denken graag mee over de wijze waarop we kunnen bijdragen aan het studiekeuzeproces en de soepele overgang van jullie leerlingen naar het hbo. Ben je geïnteresseerd in de mogelijkheden binnen jullie onderwijsprogramma? 

      Neem contact op via mail

      De praktijkgerichte vakken PGP‑M en PGP‑T versterken de verbinding tussen havo en hbo en helpen leerlingen kritisch, onderzoekend en praktisch denken. Door theorie en praktijk te combineren wordt leren betekenisvol, ontwikkelen leerlingen relevante vaardigheden en groeien zij toe naar een soepele overstap naar het hbo.

      Fontys werkt op verschillende manieren samen met vo‑scholen binnen Havo-P programma’s. We bieden een breed pakket aan activiteiten die direct inzetbaar zijn in jullie programma: gastlessen, workshops, hbo‑voorbereidingprogramma’s en maatwerktrajecten. Daarnaast is er een professionaliseringsaanbod voor docenten en ontwikkelaars, zoals workshops Talentgericht Onderwijs (zie hierboven) en de cursus Cursus praktijkgericht lesgeven.

      Biedt jullie school Havo-P(GP) aan en zoeken jullie passende activiteiten of samenwerking?

      Neem contact op via mail

      Benieuwd hoe het onderwijs bij Fontys eruitziet en wat wij jouw leerlingen te bieden hebben? Wij ontvangen decanenkringen graag op onze campussen in Eindhoven, ’s‑Hertogenbosch, Sittard, Tilburg en Venlo. Samen stellen we een inspirerend programma samen voor een dag of dagdeel, volledig afgestemd op jullie wensen. Natuurlijk is er ook ruimte om jullie eigen kringvergadering op locatie te houden. 

       
      Wat kun je verwachten? 

      Een bezoek aan Fontys kan op veel manieren worden ingevuld. Denk bijvoorbeeld aan: 

      • Verdiepende presentaties over onze opleidingen en ons onderwijs 
      • Rondleidingen over de campus, zodat je de sfeer echt kunt proeven 
      • Ontmoetingen met studenten en docenten, voor eerlijke verhalen uit de praktijk 
      • Inzicht in doorstroom, studentsucces en studentenwelzijn, inclusief studeren met bijzondere omstandigheden 
      • Informatie over studiekeuzeactiviteiten en de aansluiting van vo naar hbo 

              Of jullie nu willen kennismaken met ons onderwijs, inspiratie zoeken voor studiekeuzebegeleiding of simpelweg een kijkje achter de schermen willen nemen: wij denken graag met jullie mee. 

               
              Interesse? 

              Neem contact op met onze relatiemanagers. Zij helpen jullie graag verder met het samenstellen van een passend en waardevol programma. 

              Neem contact op via mail
              Inzicht in doorstroom en studentsucces 

              Wil je weten hoe het jouw oud‑leerlingen vergaat bij Fontys? Met onze doorstroomrapportages krijg je helder inzicht in instroom, doorstroom, uitval en switchgedrag van alumni van jouw school. Een waardevolle basis om het gesprek te voeren over studentsucces en aansluiting. 

              Voor iedere school maken we een maatwerkrapportage. We nemen deze graag samen met je door, zodat we gericht kunnen kijken naar kansen voor verbetering en versterking van de overstap naar het hbo. 

              Meer weten?  

              Plan een afspraak met onze relatiemanagers. Zij laten je graag zien wat de data vertelt en hoe je deze inzichten kunt inzetten voor jouw leerlingen.       

              Neem contact op via mail

              Misschien ook interessant..