Brand Image of Nursing
Binnen dit lopende project onderzoeken we welke beelden en opvattingen verschillende groepen hebben over verpleegkundigen en het verpleegkundig beroep. Daarbij kijken we naar de algemene bevolking, verpleegkundestudenten en verpleegkundigen zelf. Het onderzoek maakt gebruik van een internationaal ontwikkelde en gevalideerde survey: de Nursing Brand Image Scale (NBIS). Deze vragenlijst wordt in meerdere landen gebruikt, waaronder de Verenigde Staten, China en Duitsland. Door dezelfde methode internationaal toe te passen kunnen we resultaten vergelijken en beter begrijpen hoe het beeld van verpleegkundigen zich ontwikkelt. We verwachten eind 2026 de eerste resultaten te kunnen delen.
Onderdeel van:
Aanleiding
Uit onderzoek blijkt dat de veelzijdige en complexe rollen van verpleegkundigen in het zorgsysteem vaak niet volledig zichtbaar zijn voor het brede publiek. Mensen associëren verpleegkundigen bijvoorbeeld vooral met zorgzaamheid en nabijheid, terwijl hun rollen als deskundige professionals, onderzoekers of leiders minder bekend zijn (Zhou et al., 2023). Tegelijkertijd heeft het publieke beeld van een beroep invloed op beroepskeuze, professionele identiteit en het behoud van professionals in het vak (Koob et al., 2025). In een tijd waarin wereldwijd een tekort aan verpleegkundigen bestaat, is inzicht in deze beeldvorming daarom van groot belang.
Doel
Het doel van dit project is beter te begrijpen hoe verschillende groepen naar het verpleegkundig beroep kijken en waar eventuele misverstanden of stereotyperingen bestaan. Door deze percepties systematisch in kaart te brengen, kunnen verschillen tussen het huidige beeld en het gewenste beeld van het beroep zichtbaar worden. De resultaten kunnen bijdragen aan strategieën om het beroep beter zichtbaar te maken en een realistischer beeld van verpleegkundig werk te communiceren. Dit kan helpen bij het versterken van de positie van verpleegkundigen in de zorg en het aantrekkelijk maken van het beroep voor toekomstige generaties.
Literatuur
Koob, C., Reuschenbach, B., & Godsey, J. A. (2025). Translation and validation of the German version of the Nursing Brand Image Scale (NBIS-PG). BMC nursing, 24(1), 1-18.
Zhou, L., Godsey, J. A., Kallmeyer, R., Hayes, T., & Cai, E. (2024). Public perceptions of the brand image of nursing: Cross-cultural differences between the united States and China. Nursing outlook, 72(5), 102220.