Winnaars Fontys for Society Awards 2026
De projecten ‘Early warning scan’ en ‘Crossing oceans, chasing dreams’ zijn donderdag 10 september tijdens het Fontys for Society Event beloond met een Fontys for Society Award. Deze prijs wordt tijdens de opening van het nieuwe studiejaar van Fontys Hogeschool uitgereikt aan onderwijs- en onderzoeksprojecten die bijdragen aan het oplossen van maatschappelijke vraagstukken.
In zijn openingswoord stelde bestuursvoorzitter Joep Houterman dat de kracht van Fontys ligt in de samenwerking tussen studenten, docenten, onderzoekers, andere onderwijsinstellingen en maatschappelijke partners. Volgens hem ontstaat de grootste maatschappelijke meerwaarde daar waar onderwijs, onderzoek en beroepspraktijk samenkomen. De Fontys for Society Award brengt precies die ambitie in de praktijk door projecten te belonen die bijdragen aan maatschappelijke vooruitgang.
Openingshandeling
De sleutel tot samenwerking kwam ook tot uiting in de openingshandeling. Onder het thema ‘Samen moeten we het doen’ werd het evenement officieel geopend door zes vertegenwoordigers van verschillende geledingen van de samenleving en Fontys: Martijn van Gruijthuijsen (gedeputeerde van de provincie Noord-Brabant), Ron Coenen (voorzitter van de Limburgse Werkgeversvereniging), student Fatima Fayet, docent-onderzoeker Floortje Koot, facilitair medewerker Roland van Osch en bestuursvoorzitter Joep Houterman. Zij brachten zij ieder vanuit hun eigen rol en perspectief het belang van verbinding naar voren. De gezamenlijke openingshandeling symboliseerde dat maatschappelijke uitdagingen alleen kunnen worden aangepakt door samen op te trekken en kennis, ervaring en betrokkenheid te verbinden.
Projecten
Het Fontys for Society Event is een jaarlijks terugkerend evenement van Fontys Hogeschool dat studenten en medewerkers samenbrengt om elkaar te inspireren en bij te dragen aan maatschappelijke vraagstukken. Tijdens het drukbezochte event op Fontys-campus Rachelsmolen in Eindhoven werden de veertien meest toonaangevende projecten, onderzoeken en innovaties van het afgelopen studiejaar geëxposeerd. De vakjury en het publiek gingen op zoek naar het meest aansprekende maatschappelijk relevante project. De winnende projecten ontvingen ieder een geldbedrag van €2.500 om hun onderwijsgerelateerde maatschappelijk doel verder te realiseren.
Vakjuryprijs voor Early Warning Scan
‘Early Warning Scan’ ging er vandoor met de Vakjury prijs. Early Warning Scan onderzoekt een nieuwe, minder pijnlijke screeningsmethode voor het vroegtijdig opsporen van borstkanker. Door subtiele bewegingen in borstweefsel te analyseren, verkent het project hoe afwijkingen eerder kunnen worden herkend. Met behulp van onder meer kunstmatige intelligentie en beeldanalyse wordt gewerkt aan toegankelijke en innovatieve vormen van screening. Fontys toegepaste wiskunde werkt in dit project samen met Yvia, TMC, Catharina ziekenhuis en Sioux.
De vakjury bestond uit Ron Coenen (voorzitter Limburgse Werkgevers Vereniging), Erik de Vries (directeur Brainport voor Elkaar) en Nina van den Broek en Basten van der Vorm (Voorzitter en oud-voorzitter EduQuation). De juryleden blikken terug op een inspirerende expositie. Erik de Vries: ‘Dit bewijst maar weer dat Nederland sterker is met hbo’ers. Wat we vandaag zagen, toont hoe waardevol het is wanneer onderwijs, onderzoek en werkveld samenkomen. De Early Warning Scan vonden we bijzonder omdat dit onderzoeksproject het minder zichtbare vakgebied wiskunde koppelt aan een praktische oplossing met veel impact.’
Publieksprijs voor Crossing oceans, chasing dreams
Tijdens het event gingen ook de stembussen voor het publiek open. Bezoekers konden stemmen via de special event app. De documentaire Crossing oceans, chasing dreams van Fontys journalistiek werd verkozen tot publieksfavoriet. Deze documentaire laat zien welke uitdagingen studenten uit andere delen van het Koninkrijk ervaren wanneer zij in Nederland komen studeren. De film biedt een eerlijke en indringende blik op hun ervaringen en de obstakels die zij tegenkomen. De verhalen uit de documentaire vormen inmiddels aanleiding voor gesprekken met onderwijsorganisaties om beleid en processen beter af te stemmen op de behoeften van deze studenten.
For Society 2030
De Fontys for Society Award laat zien hoe onderwijs kan bijdragen aan maatschappelijke vooruitgang. Joep Houterman: “De hogescholen zijn onlangs een campagne gestart met als slogan ‘Nederland is sterker met hbo’ers’. Ik denk ook: Noord-Brabant en Limburg zijn sterker met Fontys. Dankzij hbo-professionals die denken én doen, verantwoordelijkheid nemen en actief bijdragen aan oplossingen voor de uitdagingen van vandaag en morgen. Fontys is daarbij een gemeenschap van studenten, docenten, onderzoekers, alumni en werkveldpartners die samen leren, innoveren en maatschappelijke vooruitgang realiseren. Want samenwerking is niet voor niets één van de centrale beloften in onze strategie For Society 2030. De grootste impact ontstaat waar verschillende werelden elkaar ontmoeten: onderwijs, onderzoek, bedrijfsleven en overheid”.
Die gedachte vormt ook de basis van de Fontys for Society Awards, waarin projecten worden gewaardeerd die door samenwerking en kennisdeling een concrete bijdrage leveren aan een betere samenleving. Benieuwd naar alle inzendingen? Bekijk ze hier.
