Technische innovatie en persoonlijke waarden
Podcast AI Garage - Bart Wernaart
“Echt of nep doet er niet toe, als het maar beter is.” AI roept veel vragen bij ons op, maar vaak nog niet de juiste vragen. Bart Wernaart onderzoekt hoe nieuwe technologie ontworpen kan worden in het belang van de gebruiker.
Bart Wernaart is Lector moral design strategy en Leading Lector CoE Sustainable and Circular Tansitions bij Fontys hogeschool.
Hoewel bedrijven en technologie ontwikkelaars soms denken te weten met welke waarden zij rekening moeten houden, is dat lang niet altijd duidelijk. Daarbij is er soms een ander belang nog groter dan dat van de gebruiker, bijvoorbeeld winst maken. Ook kun je jezelf de vraag stellen of het eerlijk is dat een kleine groep ontwikkelaars aan de ethische knoppen van technologie mag draaien, terwijl het een impact heeft op ons allemaal.
“In zogeheten Moral Labs onderzoeken wij welke punten van wrijving er zijn rondom een bepaald onderwerp. Je kunt een app of technologie zo ontwerpen dat je de gebruiker keuzes geeft, juist op de onderwerpen waar mensen verschillend over denken.” Met deze Moral Labs kunnen we ontwerpprincipes vaststellen die ervoor zorgen dat technologie beter kan aansluiten op waarden die mensen in de samenleving belangrijk vinden.
AI-vaardigheid
Naast het belang van een goede aansluiting bij maatschappelijke waarden vraagt de snelle ontwikkeling rondom AI een andere manier van denken over uiteenlopende dingen, zoals wat ‘echt’ of ‘nep’ is, of wat ‘origineel ‘is. Hierdoor zullen we ook andere dingen aan studenten moeten meegeven. “We moeten nadenken over wat we willen dat studenten leren en hoe ze dat leren. Daarbij worden taalgevoel en een brede basiskennis belangrijker, om AI goed te kunnen manipuleren (prompten) en om chocola te kunnen blijven maken van wat we zien wanneer AI iets maakt voor ons.”
Luister het hele gesprek op Spotify of Apple podcasts.