Meersporenaanpak


 

 

Kinderen ontwikkelen zich en leren in hun eigen stijl en tempo. Er zijn drie stijlen van leren te onderscheiden. Om hieraan tegemoet te komen wordt de Meersporenaanpak uitgewerkt. Er wordt dus uitgegaan van drie sporen:

Ten eerste is er het instructieafhankelijk leren, leerlingen met deze stijl zijn afhankelijk van de instructie die de leerkracht geeft om zich de leerstof eigen te maken.

Ten tweede is er het instructiegevoelig leren, leerlingen met deze stijl hebben een korte instructie nodig en kunnen daarna met de leerstof verder.

Tenslotte is er de instructieonafhankelijke stijl van leren. Leerlingen met deze stijl kunnen, met behulp van de juiste materialen, zichzelf de leerstof eigen maken en hebben geen instructie van de leerkracht nodig.

 

Door zelfstandig werken/ zelfstandig leren en gedifferentieerde instructie in het klassenmanagement op te nemen, kan ervoor gezorgd worden dat een leraar aan alle drie de leerstijlen tegemoet kan komen. Ook komt deze driedeling terug in verschillende methoden (bijv. Estafette, Veilig Leren Lezen nieuw).

Tenslotte kan de Meersporenaanpak ervoor zorgen dat leraren met hun onderwijs zo goed mogelijk kunnen aansluiten bij de niveaus van zorg.

 

Onderstaand schema maakt duidelijk hoe de Meersporenaanpak aansluit bij de toetsresultaten van leerlingen op basis waarvan u leerlingen in kunt delen in een specifieke (instructie-)groep.

 

Niveau

AanpakOpmerkingen
A25%I20%Instructieonafhankelijke aanpak

 

B25%II20%Instructiegevoelige aanpak

 

C25%III20%
D15%IV20%Instructieafhankelijke aanpakBij niveau IV dient bepaald te worden welke aanpak deze kinderen volgen afhankelijk van hun resultaat
E10%V20%Instructieafhankelijke aanpak

 

Op zoek naar meer?

 

 

Klik<hier> voor het Fontys Fydes aanbod