Ga naar de startpagina van Fontys Hogescholen
Lectoraat ICT Governance
Hogeschool ICT
 
Werkwijze lectoraat
 

 

Docenten en studenten maken de producten van het lectoraat. Het onderzoek van het lectoraat staat zo midden in het onderwijs. Dat kan mede door de keuze voor de te onderzoeken onderwerpen. Immer staat centraal het bepalen van de status quo in ons land van een bepaald onderwerp. Dit onderwerp wordt aangevlogen vanuit de lens van de bestaande theorie.


Elk onderzoek van het lectoraat volgt een vast stramien. Dit stramien kent
drie fases. Deze fases zijn het op rij zetten van de theorie; het formuleren van de onderzoeksvragen en het doen van empirisch onderzoek, en het afronden van dit onderzoek middels een seminar, enkele nationale en vaak enkele internationale publicaties.

Laten we deze drie fasen eens langslopen:

  1. In de eerste fase zet de kenniskring van het lectoraat onder voorzitterschap van de lector de theorie van een bepaald gebied op een rij en stelt zij op grond van de theorie de te onderzoeken onderwerpen en de daarbij horende onderzoeksvragen vast. Deze zijn de basis van het empirisch onderzoek. De kenniskring bij een onderzoek is samengesteld uit personen vanuit overheid, bedrijfsleven en docenten van Fontys. Elk onderzoek kent een eigen kenniskring.

  2. In de tweede fase wordt door laatste jaar studenten het empirisch onderzoek uitgevoerd. Dit onderzoek is deel van het onderwijs. Studenten worden op het doen van dit onderzoek voorbereid middels colleges en het doen van twee proefinterviews.

    Het eerste proefinterview wordt gehouden met docenten op basis van een vastgestelde casus. Het tweede proefinterview wordt gehouden bij het interne facilitair bedrijf van Fontys. De resultaten van en de wijze van werken bij de proefinterviews worden geëvalueerd. Dit kan doordat elk interview op audio wordt opgenomen en van elk interview een verslag wordt gemaakt.  Voorts hebben de leden van de kenniskring zelf een proefinterview ervaren.

    Daarna worden door elke groep studenten twee externe organisaties geïnterviewd. Tijdens het gehele empirisch onderzoek  hebben studenten en lector eens in de veertien dagen een voortgangsoverleg.

  3. In de laatste fase van het onderzoek worden de resultaten verzameld en wordt op basis hiervan gekomen tot vijf publicaties in het Nederlands; tot een boekje, tot een seminar en tot één of twee publicaties voor internationale tijdschriften of congressen.

De producten van het lectoraat worden gebruikt in het onderwijs. Hierdoor wordt het onderwijs permanent ververst met de resultaten van het onderzoek. Deze resultaten zijn openbaar. Zij zijn te verkrijgen als downloads via deze site en als paperback via een printing on demand service, ook te benaderen via deze site.